برگزاری جلسه کمیته اجرایی توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار

نخستین جلسه کمیته اجرایی توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در راستای اجرایی کردن طرح ملی توسعه مشاغل خانگی دوشنبه ۱۰ تیرماه ۹۸، در مرکز رشد فناوری های نوین سلامت سازمان جهاددانشگاهی خوزستان تشکیل شد.

در این جلسه که با حضور موذنی کارشناس خانواده امور بانوان استانداری خوزستان، خرم زاده کارشناس اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ابراهیم پور مدیر امور بانوان جهاددانشگاهی خوزستان، سیدرضا علوی مدیر دفتر تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان و تقی نژاد مسئول دبیرخانه طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار برگزار شد، بحث و بررسی پیرامون مصوبات جلسه هماهنگی اجرای طرح ملی توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار صورت گرفت. همچنین مقررشد پیگیری های لازم درخصوص شناسایی زنان سرپرست خانوار و شرکت های مناسب جهت پشتیبانی از مشاغل خانگی انجام شود.

طرح ملی توسعه مشاغل خانگی از جمله طرح‌های حمایتی حوزه اشتغال، ذیل برنامه اشتغال فراگیر است. این طرح با توجه به تجربه الگوی مشاغل خانگی که از سال ۸۹ توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آغاز و پس از چندین سال فعالیت و ارزیابی مسمتر این وزارتخانه تدوین شده است. از اصلاح این طرح می توان به توسعه رشته های نوین، پایداری مشاغل، توسعه فعالیت های شبکه ای، کاهش وابستگی زیاد مشاغل خانگی به تسهیلات، اتصال به بازار، هدفمندی حمایت ها، تنوع شیوه های آموزشی، توجه به مزیت های نسبی و رقابتی و مشاوره ای و افزودن نقش جهاد دانشگاهی به عنوان تسهیل گر اشاره نمود. خود اشتغالی زنان سریرست خانواده و پیشگیری از ورود آنان به چرخه حمایتی، بهبود معیشت و افزایش رفاه زنان سرپرست خانواده، استفاده از ظرفیت مشاغل خانگی بزای ایجاد اشتغال پایدار و مولد و اتصال صاحبان کسب و کار خانگی به بازارهای هدف را از جمله اهداف کیفی پیش‌بینی شده در این طرح است. از همین رو معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به عنوان کارفرما در این طرح حضور دارد. طرح ملی توانمندسازی زنان سرپرست خانوار امسال در ۲۳ استان و با اولویت مناطق سیل زده برای توانمندسازی ۶ هزار و ۲۰۰ زن سرپرست خانوار کمتر از ۵۵ سال اجرا می شود.